facebook
newsletter

Newsletter - zapisz się!


Aktualnie znajdujesz się na: Strona głównaPrzeczytaj koniecznieLamblia jelitowa - badanie

Lamblia jelitowa - badanie

  • Lamblia jelitowa czyli lamblioza

    

   Groźne pasożyty jelit

    
   Lamblia jelitowa lub lamblioza to choroba jelit, wywoływana przez pierwotniaka z grupy wiciowców: gardie lamblie. Jest to pasożyt, który żeruje na komórkach nabłonkowych jelita lub pęcherzyka żółciowego. Wyjątkowo nieprzyjemny pasożyt bardzo łatwo przedostaje się do przewodu pokarmowego człowieka, nie wywołując na początku żadnych objawów. Lamblia jelitowa jest zatem chorobą, która w pierwszej fazie pozostaje zupełnie utajniona.
    

   Drogi zakażenia i objawy

    
   Lamblia jelitowa może zostać wywołana przez zjedzenie zanieczyszczonych pasożytem owoców takich jak jagody, maliny czy inne warzywa. Podobnie może dojść do zakażenia, gdy wypijemy skażoną wodę. Lamblia jelitowa rozwija się dynamicznie w przewodzie pokarmowym, namnażając się bardzo szybko.
    
   Dodatkowo lamblia jelitowa przyczynia się do podrażnień śluzówki. Objawy zatrucia występują po 1 do 3 tygodni po zakażeniu. Jest to uzależnione od odporności systemu immunologicznego z jakim lamblia się spotyka. Objawami są nudności, brak apetytu, biegunki, gorączka, wzdęcia czy kurczowe bóle brzucha. Szerokie spectrum objawów, jakie daje lamblia jelitowa skłania do zastosowania wieloaspektowego leczenia.
    

   Leczenie

    
   Leczenie lambli jelitowej wymaga czasu i determinacji. Powodzeniem kuracji leczniczej jest usunięcie z organizmu wszystkich pasożytów. Lamblia jelitowa nie powinna zostać zlekceważona. Powikłania po zatruciu pasożytami to m.in. zapalenie dwunastnicy, trzustki, jelita cienkiego czy okrężnicy.
    

   Jak wykryć lamblie

    
   Badanie skanerem Diacom umożliwia wykrycie lamblii i innych pasożytów. Lamblia jelitowa powoduje objawy ze strony układu pokarmowego: bóle brzucha, nudności, wzdęcia… (wymioty, biegunki ze śluzowymi i tłustymi stolcami co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, zaburzeń trawienia, niedożywienia, niedrożności przewodów żółciowych.)
    
   Lamblia jelitowa