facebook
newsletter

Zapisz się do NewsletteraAktualnie znajdujesz się na: Strona głównaStrona głównaZdrowie dzieciADHD, nerwice, lęki
 • ADHD (Nadpobudliwość ruchowa z deficytem uwagi) oraz ADD (Zaburzenia koncentracji uwagi) dotykają przede wszystkim dzieci. Choroby te charakteryzują się niemożnością dłuższego skupiania uwagi. Często wiążą się z nimi trudności w nauce i problemy z zachowaniem. Istnieje tendencja do leczenia tych zaburzeń lekami, zamiast najpierw sprawdzić, czy nie ma prostszych, często opartych na diecie, rozwiązań.Fotolia_48943430_XS.jpg

                              PRZYCZYNY 


  Możliwą przyczyną ADHD i ADD mogą być alergie pokarmowe, nietolerancje pokarmowe i nadwrażliwość na środki chemiczne. W tym celu zalecane jest wykonanie
  testu na nietolerancje pokarmowe, który pomoże wykluczyć produkty żywieniowe nietolerowane przez organizm. Często są to: pszenica, nabiał, czekolada, drożdże, soja lub jajka.


  Innym czynnikiem wpływającym na pogorszenie czy zaostrzenie objawów może być niedobór niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy B6, magnezu i cynku, wapnia, a nadmiar np. fosforu. U dzieci z ADHD często wykrywa się obecność ołowiu i miedzi. Badanie, które wskaże nam, czy mamy do czynienia z powyższymi czynnikami jest
  analiza pierwiastkowa włosa, która pomoże nam pozbyć się niedoborów pierwiastków, a także określić, czy organizm dziecka nie jest obciążony metalami ciężkimi.


  Niekorzystnie na koncentrację, nastrój i zachowanie może wpływać niestabilne stężenie cukru we krwi, stres, zanieczyszczenia środowiska.
  Oczywiście są również czynniki bezpośrednio niezależne od nas t.j.: uszkodzenia w okresie rozwoju płodowego, niedotlenienie w trakcie porodu, stres, zanieczyszczenie środowiska.


  PODOBNE OBJAWY JAK ADHD daje…
  Zakażenie pasożytami. Zgrzytanie zębami, niepokój, lęki, niemożność skupienia uwagi – są to objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka. Zanim postawimy diagnozę – ADHD bądź ADD warto sprawdzić, czy zachowanie dziecka nie ma związku z obecnością pasożytów.


  Co więcej… Najnowsze badania dowodzą, że pasożyty mają bezpośredni wpływ na „chemię mózgu”, a to może bezpośrednio wpływać na pojawienie się ADHD.
  „Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds pod kierownictwem dra Glenna McConkey'a odkryli, że Toxoplasma gondii (pierwotniak, który u ludzi wywołuje toksoplazmozę lokując się w mózgu i tym samym odpowiadając za objawy neurologiczne) ma bezpośredni wpływ na poziom wydzielania dopaminy - ważnego neuroprzekaźnika, który nazywany jest "cząsteczką szczęścia". T. gondii występuje u wielu gatunków ssaków i ptaków (jednak jej ostatecznym żywicielem są kotowate), natomiast ludzie są jej "przypadkowymi" nosicielami - tak, tak, wystarczy źle umyć warzywa... i lepiej zapomnieć o trzymaniu papugi w domu, kiedy jest się w ciąży.
  Już wcześniej wiadomo było, że T. gondii ma wpływ na zachowanie gryzonia, który jest jej nosicielem - myszy i szczury przestawały bać się kotów, co oczywiście zmniejszało ich szanse na przeżycie i umożliwiało pasożytowi powrót do głównego żywiciela - natomiast teraz udało się wykazać, że ma on wpływ na produkcję i uwolnienie znacznie większych ilości dopaminy w zakażonych komórkach mózgu. Grupie dra McConkey'a już wcześniej udało się ustalić, że T. gondii mają gen dla enzymu produkującego dopaminę i zapowiedzieli, że ich kolejne badania będą miały na celu wyjaśnienie w jaki sposób ten enzym inicjuje produkcję dopaminy.
  Badanie zostało przeprowadzone na gryzoniach, ale według naukowców jego wyniki mogą pomóc w leczeniu chorób, które związane są poziomem dopaminy, takich jak schizofrenia, ADHD czy choroba Parkinsona.”

  Więcej informacji o przeprowadzonym teście:
  tutaj

  Dlatego też w naszych testach stwierdzamy pasożyty takie jak: Toxocara, Lamblia, Owski, Glizda, Toxoplazma, Mycoplazma oraz drożdżaki, które wydzielają silne toksyny do mózgu. Jeśli do tej pory u dziecko z podejrzeniem ADHD lub ADD nie zostało poddane testowi na obecność pasożytów należałoby wykonać
  test skanerem Diacom, który wykluczy bądź potwierdzi zakażenie. Jest to nieinwazyjna metoda, którą przeprowadzamy również wśród najmłodszych dzieci.

  Najnowsza wiedza pozwala nam na skuteczne dotarcie do przyczyn problemu. Wykonując niezbędne badania wiemy jaki wdrożyć tok postępowania ku lepszemu zdrowiu i samopoczuciu zarówno dzieci jak i rodziców.


  Zaufaj naszym specjalistom.

  Zapraszamy!  Źródło: „Encyklopedia żywienia” – Gillian McKeith