facebook
newsletter

Zapisz się do NewsletteraAktualnie znajdujesz się na: Strona głównaStrona głównaZdrowie dzieciPrzewlekłe stany zapalne
 •  

  RZS - Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą o charakterze zapalnym.

  Do najczęstszych objawów należą ból i obrzęki stawów, postępujące stopniowo od małych stawów w dłoniach, nadgarstkach i stopach przez stawy w łokciach, kolanach i biodrach po stawy barkowe. W zaatakowanych miejscach powstają guzki i znieksztacenia. Chorzy cierpią na sztywność poranną, bóle mięśniowe, ogólne złe samopoczucie, stany podgorączkowe, przewlekłe zmęczenie i brak apetytu.

  Problem ten niestety dotyka również dzieci. Młodzieńcze zapalenie stawów jest to najczęstsza postaćzapalenia stawów u dzieci. Dzieci uskarżają się na bóle nóżek, stawów, brak apetytu, zmęczenie, czasem podgorączkę.

   

  Nie bagatelizujmy bólu nóżek u dzieci myśląc, że jest to okres wzrostowy. Jest to błędne myślenie!

  676.jpg
   
  Przyczyną bólu stawów może być bakteria Mycoplazma, który powoduje ból w rączkach u dzieci, nadgarstkach, kolankach oraz drętwienie łydek ( nie dotyczy niedoborów magnezu). Dziecko zazwyczaj wybudza się w nocy z silnym płaczem. Małe dzieci bardzo często nie są w stanie powiedzieć, którego miejsca dotyczy ból.
   
  Co dalej?
   
  W takim przypadku należy wykonać Mikroskopowe Badanie z Żywej Kropli Krwi, aby sprawdzić  obecność tej bakterii. 
   
   
  Starsze dzieci
   
  U starszych dzieci bóle są bardzo silne, przewlekłe. Bakterie po pewnym czasie doprowadzają do reakcji zapalnej, gromadzenia się płynu w kolanach, torebce stawowej, do wyniszczenia mazi stawowej, zmian w układzie kostnym palców u rąk (deformacji.) W konsekwencji dziecko jest skazane na przyjmowanie leków farmakologicznych, przeciwzapalnych i sterydowych. Czasami taka sytuacja trwa kilkanaście lat, a nierzadko nawet do końca życia.
   
  Kolejne bakterie, które przyczyniają się do w/w objawów, które koniecznie trzeba zlokalizować, aby pozbyć się tej zapalnej choroby to Chlamydie: Trachomatis lub Pneumoniae. W przebiegu infekcji Chlamydia trachomatis może rozwinąć się reaktywne zapalenie stawów, zwane inaczej zespołem Reitera lub zespołem Fiessingera i Leroya. Streptococcus Bovis, Pneumoniae, Heamolyticus to kolejne bakterie w układzie stawowym również przyczyniające się do zapaleń.
   
  Czynniki utrudniające się pozbycie tej ciężkiej choroby:
  Toksyny
  Metale ciężkie
  Pestycydy
  Substancje chemiczne
  Nietolerancje Pokarmowe
  Przewlekłe grzybice
   
  Również dlatego musisz potwierdzić lub wykluczyć obecność:
  Mycoplazmy
  Chlamydiibacterie_jpg.jpg
  Gronkowca
  Boreliozy
   
   
  W tym celu należy:
   
  Przy przewlekłym stanie zapalnym należałoby wykonać diagnostykę kompleksową:
   
   
  Przy problemach trwających niedużej niż 6 miesięcy