facebook
newsletter

Zapisz się do NewsletteraAktualnie znajdujesz się na: Strona głównaStrona głównaOsoby starsze, rekonwalescenciReumatyzm
 • Reumatyzm


  Do kręgów chorób reumatycznych należą choroby zapalne, jak reumatoidalne zapalenie stawów, ale także schorzenia o charakterze niezapalnym: artretyzm czy reumatyzm tkanej miękkich.


  Do tej pory nie udało się znaleźć spójnego wyjaśnienia etiologii powstawania reumatyzmu.
  Eksperci w dziedzinie zakwaszenia są przekonani, że nadmiar kwasu pełni niezwykle ważną rolę w procesie jego powstawania, jak i w przebiegu. Ich zdaniem to kryształki kwasów odkładające się w tkance łącznej i sole kwasów „atakujące” mięśnie, stawy, maź stawową, a nawet nerwy, są odpowiedzialne za postępujące destrukcje stawów i dolegliwości bólowe.
  Mięśnie nie lubią zakwaszenia i aby dobrze pracować, próbują pozbyć się atakujących je kwasów. Im intensywniej pracuje mięsień, tym szybszy jest proces usuwania z niego kwasów. Kwasy są transportowane do nasady ścięgien, do których mięśnie są przymocowane lub do samych ścięgien. Mogą się także dostać do płynu stawowego zapewniającego chrząstkom substancje odżywcze. Źle odżywiona chrząstka ulega uszkodzeniu (proces zwyrodnieniowy stawu) i/lub zapaleniu (proces zapalny stawu). Zakwaszenie ścięgien i ich nasad prowadzi do bolesności stawów, jaką obserwuje się w przypadku tzw. Łokcia tenisisty, rwy kulszowej lub innych objawów chorób reumatycznych. Te zjawiska należą do kręgu chorób określanych reumatyzmem tkanek miękkich, a ich źródła należy szukać w zakwaszeniu.


  Zakwaszenie krwi jesteśmy w stanie sprawdzić wykonując
  Mikroskopowe Badanie Żywej Kropli Krwi.


  Głównym celem terapii odkwaszania jest przywrócenie równowagi kwasowo – zasadowej w organizmie. Diagnosta w czasie badania przekazuje indywidualne zalecenia zdrowotne.


  Źródło: Norbert Treutwein „Zakwaszanie nieznana przyczyna wielu chorób”